PT15RH06104A2020E
Amphenol Piher
531-PT15RH-100K
PT15RH06104A2020E
Herst.:
Beschreibung:
Abgleichwiderstände - Durchgangsbohrung 100K OHM 20% LINEAR PCB TRIM POT
ECAD Model:
Auf Lager: 1’785
Lagerbestand:
1’785 sofort lieferbar
Minimum: 1   Vielfache: 1
Amphenol
Produktkategorie: Abgleichwiderstände - Durchgangsbohrung
RoHS:
PT-15
Through Hole
Single Turn
1 Turn
100 kOhms
Side Adjust
250 mW (1/4 W)
250 VDC
20 %
300 PPM / C
Horizontal Adjustment
- 25 C
+ 70 C
Bulk
Marke: Amphenol Piher
Land der Bestückung: Not Available
Land der Verbreitung: Not Available
Ursprungsland: ES
Durchmesser: 15 mm
Elementtyp: Carbon
Höhe: 17.1 mm
Montageart: PCB Mount
Produkt-Typ: Trimmer Resistors
Verpackung ab Werk: 400
Unterkategorie: Potentiometers, Trimmers & Rheostats
Taper: Linear
Typ: 15 mm Carbon Potentiometer
Breite: 6 mm
Produkte gefunden:
Um ähnliche Produkte anzuzeigen, wählen Sie mindestens ein Kontrollkästchen aus
Ausgewählte Attribute: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Potentiometer
PT-15 Carbon Potentiometers
Amphenol Piher PT-15 Carbon Potentiometers are engineered using a carbon resistive element with a polyester substrate. The series offers a 265° ±5° mechanical rotation angle, 240° ±20° electrical rotation angle, and 1kΩ to 5MΩ resistance range. These robust devices provide up to 100K life cycles. Amphenol Piher PT-15 Carbon Potentiometers operate in a temperature range of -25°C to +70°C and have IP54 protection according to IEC 60529. The PT-15 series is widely used in household appliances and automotive applications.