HCM1A0703-8R2-R
Eaton Electronics
704-HCM1A0703-8R2-R
HCM1A0703-8R2-R
Herst.:
Beschreibung:
Leistungsinduktivitäten – SMD 8.2uH 64A AEC-Q200
ECAD Model:
Auf Lager: 1’990
Lagerbestand:
1’990 sofort lieferbar
Lieferzeit ab Hersteller:
12 Wochen Geschätzte Produktionszeit des Werks für Mengen, die größer als angezeigt sind.
Bestellmengen größer als 1990 können einer Mindestbestellmenge unterliegen.
Minimum: 1   Vielfache: 1
Stückpreis:
Erw. Preis:
Vorauss. Zolltarif:
Gehäuse:
Ganzes Reel (Sie bestellen ein Vielfaches von 2000)
Menge Stückpreis
Erw. Preis
Gurtabschnitt / MouseReel™
Produktattribut Attributwert Attribut auswählen
Eaton
Produktkategorie: Leistungsinduktivitäten – SMD
RoHS:
High Power Choke
Shielded
8.2 uH
20 %
3.1 A
68 mOhms
5.6 A
- 55 C
+ 155 C
Standard
7.4 mm
7 mm
3 mm
Alloy Powder
AEC-Q200
HCM1A
Reel
Cut Tape
MouseReel
Anwendung: Automotive
Marke: Eaton Electronics
Kerntyp: Wirewound
Land der Bestückung: Not Available
Land der Verbreitung: Not Available
Ursprungsland: CN
Montageart: PCB Mount
Produkt: Power Inductors
Produkt-Typ: Power Inductors - SMD
Verpackung ab Werk: 2000
Unterkategorie: Inductors, Chokes & Coils
Montage: SMD/SMT
Produkte gefunden:
Um ähnliche Produkte anzuzeigen, wählen Sie mindestens ein Kontrollkästchen aus
Ausgewählte Attribute: 0
Für diese Funktionalität ist die Aktivierung von JavaScript erforderlich.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
HCM1A Automotive High Current Power Inductors
Eaton Electronics HCM1A Automotive High Current Power Inductors are AEC-Q200 Grade 1 qualified with high current carrying capacity and a frequency range up to 1MHz. These magnetically shielded inductors feature low electromagnetic interference (EMI), an inductance range from 0.1µH to 100µH, and a current range from 1.5A to 100A. Coiltronics / Eaton HCM1A Automotive High Current Power Inductors are RoHs compliant, halogen free, and lead free. Typical applications include body electronics, advanced driver assistance systems (ADAS), infotainment and cluster electronics, chassis and safety electronics, and engine and powertrain systems.
HCM1A High-Current Molded Inductors
Eaton HCM1A High-Current Molded Inductors include a broad variety of products and offer a lower core loss than other powdered iron solutions. Both the HCM1A and HCM1AxV2 modules provide higher Isat, lower DC resistance (DCR), and soft roll-off characteristics. These inductors are magnetically shielded to reduce EMI and operate at an ambient temperature of +125°C with a maximum total temperature of +155°C. The product line features superior performance under harsh ambient conditions and offers current ratings up to 100A. Eaton HCM1A High-Current Molded Inductors are AEC-Q200 compliant to ensure automotive-grade electrical and mechanical performance, specifically at high operating temperatures.