HCM1A1307-100-R
Eaton Electronics
704-HCM1A1307-100-R
HCM1A1307-100-R
Herst.:
Beschreibung:
Leistungsinduktivitäten – SMD 10uH 12A AEC-Q200
ECAD Model:
Verfügbarkeit
Lagerbestand:
Nicht auf Lager
Lieferzeit ab Hersteller:
12 Wochen Geschätzte Produktionszeit des Werks.
Minimum: 250   Vielfache: 250
Vorauss. Zolltarif:
Dieses Produkt wird KOSTENLOS versandt
Menge Stückpreis
Erw. Preis
Ganzes Reel (Sie bestellen ein Vielfaches von 250)
Ähnliche Produkte
RoHS:
High Power Inductor
Shielded
10 uH
20 %
6.3 A
17.5 mOhms
12 A
Standard
13.2 mm
12.5 mm
6.5 mm
Alloy Powder
AEC-Q200
HCM1A
Marke: Eaton Electronics
Kerntyp: Molded
Produkt-Typ: Power Inductors - SMD
Verpackung ab Werk: 250
Unterkategorie: Inductors, Chokes & Coils
Montage: SMD/SMT
Handelsname: HCM1A
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
HCM1A Automotive High Current Power Inductors
Eaton Electronics HCM1A Automotive High Current Power Inductors are AEC-Q200 Grade 1 qualified with high current carrying capacity and a frequency range up to 1MHz. These magnetically shielded inductors feature low electromagnetic interference (EMI), an inductance range from 0.1µH to 100µH, and a current range from 1.5A to 100A. Coiltronics / Eaton HCM1A Automotive High Current Power Inductors are RoHs compliant, halogen free, and lead free. Typical applications include body electronics, advanced driver assistance systems (ADAS), infotainment and cluster electronics, chassis and safety electronics, and engine and powertrain systems.
HCM1A High-Current Molded Inductors
Eaton HCM1A High-Current Molded Inductors include a broad variety of products and offer a lower core loss than other powdered iron solutions. Both the HCM1A and HCM1AxV2 modules provide higher Isat, lower DC resistance (DCR), and soft roll-off characteristics. These inductors are magnetically shielded to reduce EMI and operate at an ambient temperature of +125°C with a maximum total temperature of +155°C. The product line features superior performance under harsh ambient conditions and offers current ratings up to 100A. Eaton HCM1A High-Current Molded Inductors are AEC-Q200 compliant to ensure automotive-grade electrical and mechanical performance, specifically at high operating temperatures.