PHV-5R4V505-R
Eaton Electronics
504-PHV-5R4V505-R
PHV-5R4V505-R
Herst.:
Beschreibung:
Superkondensatoren/Ultra-Kondensatoren 5F 5.4V EDLC PHV SERIES VERT
ECAD Model:
Auf Lager: 42
Lagerbestand:
42
sofort lieferbar
Auf Bestellung:
100
erwartet ab 29.05.2026
Lieferzeit ab Hersteller:
17
Wochen Geschätzte Produktionszeit des Werks für Mengen, die größer als angezeigt sind.
Minimum: 1   Vielfache: 1
Eaton
Produktkategorie: Superkondensatoren/Ultra-Kondensatoren
RoHS:
5 F
5.4 VDC
Cable
5.3 mm (0.209 in)
21.3 mm
11 mm
1000 Hour
70 mOhms
- 10 %, + 30 %
Vertical
EDLC / Supercaps
- 40 C
+ 65 C
32.5 mm
PHV
Bulk
Marke: Eaton Electronics
Land der Bestückung: Not Available
Land der Verbreitung: Not Available
Ursprungsland: CN
Anschlussdrahtdurchmesser: 0.6 mm
Kriechstrom: 28 uA
Produkt-Typ: Supercapacitors / Ultracapacitors
Verpackung ab Werk: 100
Unterkategorie: Capacitors
Typ: Cylindrical Pack
Gewicht pro Stück: 18.400 g
Produkte gefunden:
Um ähnliche Produkte anzuzeigen, wählen Sie mindestens ein Kontrollkästchen aus
Ausgewählte Attribute: 0
Cooper Bussmann has been shipping the above supercapacitor
product lines using the most conservative definition. As such,
these products have been shipped under the same classification
as one of the internal chemicals used, acetonitrile. They have
been shipping as a Class 3 Hazardous Materials according to
UN1648.
In December 2010, the UN adopted a classification specifically
for supercapacitors or more technically, "electric double layer
capacitors." This classification became effective January 1,
2013 under IATA regulations. The new entry is added to the
Dangerous Goods list as follows:
Classification Cells <0.3Wh
Cooper Bussmann Products HV, PHV, M, PM Series
Cells No restrictions
Classification Cells >0.3Wh, <10Wh
Cooper Bussmann Products XB, XV Series
Cells Shipped uncharged
Capacitor shipped in Modules Must be protected against
short circuit or be
fitted with a metal strap
connecting the terminals
Cooper Bussmann will adhere to the above shipping instructions.
XV/ XB Series will be packaged in a grid which will keep the
terminals from coming in contact, and protect against short
circuit.
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further assistance.
Für diese Funktionalität ist die Aktivierung von JavaScript erforderlich.
CNHTS:
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
3a991.j.2
Kondensatoren
EDLC Supercapacitors
Ultra High Supercapacitors
PHV Supercapacitors
PowerStor® / Eaton PHV Supercapacitors provide large capacitance for high energy density and ultra-low ESR for high power density. These devices utilize electromechanical double-layer capacitor (EDLC) construction, combined with high-performance materials. PowerStor / Eaton PHV Supercapacitors offer a nominal capacitance range of 0.5 to 5F, maximum working voltage of 5.4V, and an operating temperature range of -40°C to +65°C. Typical applications include pulse power, and bridging or hold-up power.