MLX91221KDF-ABF-020-SP
Melexis
482-91221KDFABF020SP
MLX91221KDF-ABF-020-SP
Herst.:
Beschreibung:
Stromsensoren für Plattenmontage Gen2-InP-CurrentSensor-20AB.FSFixed-3.3V-5.4kVisolation-OCD
ECAD Model:
Verfügbarkeit
Lagerbestand:
Nicht auf Lager
Lieferzeit ab Hersteller:
2 Wochen Geschätzte Produktionszeit des Werks.
Minimum: 1   Vielfache: 1
Melexis
Produktkategorie: Stromsensoren für Plattenmontage
RoHS:
20 mA
Current Sense
0 Hz to 300 kHz
3.3 V
Analog
AEC-Q100
Marke: Melexis
Land der Bestückung: Not Available
Land der Verbreitung: Not Available
Ursprungsland: MY
Höhe: 2.64 mm
Länge: 10.46 mm
Maximale Betriebstemperatur: + 125 C
Minimale Betriebstemperatur: - 40 C
Feuchtigkeitsempfindlich: Yes
Verpackung/Gehäuse: SOIC-16
Verpackung: Bulk
Produkt-Typ: Board Mount Current Sensors
Serie: MLX91221
Verpackung ab Werk: 1
Unterkategorie: Sensors
Typ: Integrated Current Sensor
Breite: 7.6 mm
Produkte gefunden:
Um ähnliche Produkte anzuzeigen, wählen Sie mindestens ein Kontrollkästchen aus
Ausgewählte Attribute: 0
CAHTS:
USHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
MLX91221 Current Sensors
Melexis MLX91221 Current Sensors operate on a 3.3V voltage supply and are robust against external magnetic fields. These 0A to 50A integrated Hall effect sensors provide dual overcurrent detection (OCD) on-chip with a separated output, reducing the need for external comparators for overcurrent protection. They sense the current flowing through the lead frame of their SOIC package, minimizing the thermal losses encountered with more standard solutions. The all-in-one MLX91221 sensors offer a small footprint, low impedance, high bandwidth, and isolation. Melexis MLX91221 Current Sensors feature high-speed sensing with a 2μs response time and DC to 300kHz bandwidth. The lead-free components are suitable for lead-free soldering profiles up to +260°C, MSL3. Applications include AC and DC chargers, electric drives, DC-DC converters, solar, power supplies, and demand/load control.