MCP4251-503E/SL
Microchip Technology
579-MCP4251503ESL
MCP4251-503E/SL
Herst.:
Beschreibung:
Digitalpotentiometer-ICs Dual 8B V SPI POT
Lagerbestand:
0
Sie können dieses Produkt immer noch nachbestellen.
Lieferzeit ab Hersteller:
7 Wochen Geschätzte Produktionszeit des Werks.
Minimum: 1   Vielfache: 1
RoHS:
MCP4251
50 kOhms
150 PPM / C
20 %
Dual
256 Tap
Volatile
Serial, SPI
2.5 V, 3.3 V, 5 V
1 mA
SMD/SMT
SOIC-14
AEC-Q100
Linear
Land der Verbreitung: Not Available
Ursprungsland: TH
Feuchtigkeitsempfindlich: Yes
Produkt-Typ: Digital Potentiometer ICs
Verpackung ab Werk: 57
Unterkategorie: Digital Potentiometer ICs
Versorgungsspannung - Max.: 5.5 V
Versorgungsspannung - Min.: 1.8 V
Gewicht pro Stück: 338 mg
Produkte gefunden:
Um ähnliche Produkte anzuzeigen, wählen Sie mindestens ein Kontrollkästchen aus
Ausgewählte Attribute: 0
Für diese Funktionalität ist die Aktivierung von JavaScript erforderlich.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
MCP413x, MCP415x, MCP423x, MCP425x Digital POT ICs
Microchip Technology MCP413x, MCP415x, MCP423x, and MCP425x Digital POT ICs are 7-bit and 8-bit, single or dual SPI digital potentiometers with non-volatile memory. These devices are available with end-to-end resistor values of 5KΩ, 10KΩ, 50kΩ and 100KΩ. These devices offer WiperLock™ Technology which allows the user unlimited reprogramming and locking of the wiper setting. This feature is useful for equipment that requires factory trimming or recalibration. The MCP413x, MCP415x, MCP423x, MCP425x Digital Potentiometers offer a variety of configurations simplifying design while minimizing cost, package size, and pin count.