REC6-4809SRW/R8/A
RECOM Power
919-6-4809SRWR8A
REC6-4809SRW/R8/A
Herst.:
Beschreibung:
DC/DC-Wandler – Durchsteckmontage 6W DC/DC 8kV REG 48Vin 9Vout
ECAD Model:
Verfügbarkeit
Lagerbestand:
Nicht auf Lager
Lieferzeit ab Hersteller:
17 Wochen Geschätzte Produktionszeit des Werks.
Minimum: 1   Vielfache: 1
Erw. Preis
510 Kostenvoranschlag
Produktattribut Attributwert Attribut auswählen
RECOM
Produktkategorie: DC/DC-Wandler – Durchsteckmontage
RoHS:
Isolated
1 Output
6 W
48 V
9 V
670 mA
8 kV
DIP-24
32 mm (1.26 in)
20.3 mm (0.799 in)
10.2 mm (0.402 in)
Medical, Industrial
REC6-S_DRW/R
Marke: RECOM Power
Konformität: CSA; IEC; RoHS; UL
Land der Bestückung: Not Available
Land der Verbreitung: Not Available
Ursprungsland: TW
Eingangsspannung: 36 V to 75 V
Maximale Betriebstemperatur: + 75 C
Minimale Betriebstemperatur: - 40 C
Montageart: Through Hole
Verpackung: Tube
Produkt: Isolated
Produkt-Typ: Isolated DC-DC Converters
Verpackung ab Werk: 15
Unterkategorie: DC-DC Converters
Handelsname: Econoline
Artikel # Aliases: 11001057
Gewicht pro Stück: 14 g
Produkte gefunden:
Um ähnliche Produkte anzuzeigen, wählen Sie mindestens ein Kontrollkästchen aus
Ausgewählte Attribute: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
Econoline 3.5W/6W Reinforced Regulated Converters
RECOM Power Econoline 3.5W and 6W Reinforced Regulated Converters are single and dual output and use a reinforced isolation transformer to offer exceptionally high isolation of 8kVDC (4kVAC/1 minute) or 10kVDC (5kVAC/1 minute). These features make them suitable for HT monitoring circuits, mains power meters, IGBT isolated power supplies and other sophisticated industrial and medical applications. These converters are medical approved. Other features of RECOM's DIP24 Reinforced Regulated Converters are an industry-standard DIP24 package, 3.5W regulated output (REC3.5/R Series), 6W regulated output (REC6/R series), a wide input range of 2:1, efficiency up to 86%, and EN, CSA and CB certificates. These converters can deliver 140% rated power for short periods of time to accommodate applications with large capacitance loads or high start-up currents.
Medical Power Supplies
RECOM Power Medical Power Supplies are DC/DC and AC/DC converters that offer complete, compliant solutions that reduce design time, simplify end-user certification, and provide faster time to market. These medical power supplies feature reinforced isolation with two means of patient protection (2 x MOPP), low leakage (BF conform), and >8mm creepage and clearance distances. All medical-grade converters come fully tested and are complete drop-in products. RECOM also offers medical DC/DC converters with an extended reinforced isolation of up to 8kVDC suitable for high voltage applications.