CSRT0603FT3R90
SEI Stackpole
708-CSRT0603FT3R90
CSRT0603FT3R90
Herst.:
Beschreibung:
Strommesswiderstände - SMD RES, CS, 0603, 3.9 ohm, 1%, 0.4W
Minimum: 5000   Vielfache: 5000
Vorauss. Zolltarif:
Dieses Produkt wird KOSTENLOS versandt
Menge Stückpreis
Erw. Preis
Ganzes Reel (Sie bestellen ein Vielfaches von 5000)
CSRT
3.9 Ohms
400 mW
1 %
50 PPM / C
0603
1.6 mm (0.063 in)
0.8 mm (0.031 in)
0.45 mm (0.018 in)
- 55 C
+ 155 C
Thin Film
2 Terminal
SMD/SMT
AEC-Q200
Land der Verbreitung: Not Available
Ursprungsland: TW
Montageart: PCB Mount
Anzahl der Anschlüsse: 2 Terminal
Produkt-Typ: Current Sense Resistors
Verpackung ab Werk: 5000
Unterkategorie: Resistors
Typ: Metal Plate Current Sensing Chip Resistor
CSRT Thin Film Current Sensing Resistors
Stackpole Electronics CSRT Thin Film Current Sensing Resistors are available in sizes 0201 to 2512 with standard terminations and 0508 to 1225 with long side terminations. These resistors are offered with tolerances as low as 0.5% up to 5%. The CSRT thin film resistors come in ohmic values starting from 0.01Ω to 50Ω and TCs of 50ppm/°C to 200ppm/°C. These current sensing resistors are extremely precise and offer excellent long-term stability. The CSRT thin film resistors are AEC-Q200, RoHS, and REACH-compliant. These resistors are lead- and halogen-free, ensuring compliance with environmental sustainability and health and safety standards.