THM 30-4821WI
TRACO Power
495-THM30-4821WI
THM 30-4821WI
Herst.:
Beschreibung:
DC/DC-Wandler – Durchsteckmontage 30W 18-75Vin +/-5V +/-3000mA Medical
ECAD Model:
Verfügbarkeit
Lagerbestand:
60 Kann in 20 Tagen versandt werden
Minimum: 1   Vielfache: 1
Stückpreis:
Erw. Preis:
Vorauss. Zolltarif:
Dieses Produkt wird KOSTENLOS versandt
Menge Stückpreis
Erw. Preis
200 Kostenvoranschlag
Produktattribut Attributwert Attribut auswählen
TRACO Power
Produktkategorie: DC/DC-Wandler – Durchsteckmontage
RoHS:
Isolated
2 Output
30 W
48 V
18 V
75 V
5 V
3 A
- 5 V
3 A
5 kV
50.8 mm (2 in)
25.4 mm (1 in)
10.2 mm (0.402 in)
Medical, Industrial
THM 30WI
Marke: TRACO Power
Land der Bestückung: Not Available
Land der Verbreitung: Not Available
Ursprungsland: TW
Eingangsspannung: 18 V to 75 V
Montageart: Through Hole
Verpackung: Tube
Produkt: Isolated
Produkt-Typ: Isolated DC-DC Converters
Verpackung ab Werk: 10
Unterkategorie: DC-DC Converters
Gewicht pro Stück: 32 g
Produkte gefunden:
Um ähnliche Produkte anzuzeigen, wählen Sie mindestens ein Kontrollkästchen aus
Ausgewählte Attribute: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
THM Medical DC/DC Converters
THM-30WI DC/DC Converters
TRACO Power THM-30WI DC/DC Converters are 30W DC/DC converters with a wide 4:1 input voltage range in a 2.0" x 1.0" plastic package. These converters provide a reinforced isolation system for 5000VACrms isolation and a very low leakage current of less than 2.5µA. The units are approved to IEC/EN/ES 60601-1 3rd edition for 2x MOPP (Means of Patient Protection) and come along with an ISO 14971 risk management file. With up to 90% efficiency and highest-grade components, the converters can reliably operate in an ambient temperature range of -40°C up to +80°C. TRACO Power THM30-WI offers a reliable solution for medical equipment as well as a demanding range of applications such as transportation, control and measurement, or IGBT drivers.
Medical DC/DC Converters
TRACO Power Medical DC/DC Converters are advanced solutions for optimally powered medical applications. These medical DC/DC converters offer high reliability with compact construction and certification according to IEC60101-1 3rd edition and EMC emission to IEC 60601-1-2 4th edition. These converters are designed specifically for medical equipment requiring certified compliance with highly regulated medical standards. The devices are designed according to ISO 14971, including the risk management file. TRACO Power Medical DC/DC Converters range from 1W to 60W output power, covering DC inputs from 4.5V to 72V, single or dual outputs, and a reinforced isolation system of 5000VAC with a very low leakage current of <5µA for 2XMOPP compliance.