PBT01F05S3V3-H3-TR
XP Power
209-PBT01F05S3V3H3TR
PBT01F05S3V3-H3-TR
Herst.:
Beschreibung:
DC/DC-Wandler - SMD 10 3.3V I/P 1W 3kV isolation unregulated SMD8 DC-DC converter single O/P 303mA 3.3V
Lagerbestand:
Nicht auf Lager
Lieferzeit ab Hersteller:
10 Wochen Geschätzte Produktionszeit des Werks.
Minimum: 500   Vielfache: 500
Stückpreis:
Erw. Preis:
Vorauss. Zolltarif:
Dieses Produkt wird KOSTENLOS versandt
Menge Stückpreis
Erw. Preis
Ganzes Reel (Sie bestellen ein Vielfaches von 500)
Produktattribut Attributwert Attribut auswählen
Isolated
1 Output
1 W
5 V
4.5 V
5.5 V
3.3 V
303 mA
3 kV
SMD-8
12.75 m
10.7 mm
7 mm
Ursprungsland: TW
Abmessungen: 12.75 mm x 10.7 mm x 7 mm
Eingangsspannung: 4.5 V to 5.5 V
Maximale Betriebstemperatur: + 105 C
Minimale Betriebstemperatur: - 40 C
Montageart: SMD/SMT
Verpackung: Reel
Produkt: Isolated
Verpackung ab Werk: 500
Unterkategorie: DC-DC Converters
Produkte gefunden:
Um ähnliche Produkte anzuzeigen, wählen Sie mindestens ein Kontrollkästchen aus
Ausgewählte Attribute: 0
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
PBT01F & PBT02F SMT DC-DC Converters
XP Power PBT01F and PBT02F SMT DC-DC Converters deliver compact, isolated power solutions for distributed architectures in industrial, instrumentation, and technology systems. With unregulated single and dual outputs ranging from 3.3VDC to 15VDC, these converters support nominal inputs from 3.3VDC to 24VDC and offer isolation ratings up to 3kVDC. The XP Power PBT01F series provides 1W output power and operates up to +105°C, while the PBT02F series offers 2W and extends to +95°C. Both series feature continuous short-circuit protection, high MTBF ratings, and are housed in SMD8 or SMD10 DIP packages for streamlined integration. Engineers can rely on their robust EMC compliance, natural convection cooling, and flexible tape-and-reel packaging for automated assembly. Whether isolating analog, digital, or relay circuits, PBT01F and PBT02F converters offer a practical, space-efficient solution with safety approvals to IEC/UL/EN 62368-1 standards.