PBT01F24D15
XP Power
209-PBT01F24D15
PBT01F24D15
Herst.:
Beschreibung:
DC/DC-Wandler - SMD 10 3.3V I/P 1W 1kV isolation unregulated SMD10 DC-DC converter single O/P 152mA 3.3V
Lagerbestand:
0
Sie können dieses Produkt immer noch nachbestellen.
Auf Bestellung:
198
erwartet ab 19.05.2026
Lieferzeit ab Hersteller:
10
Wochen Geschätzte Produktionszeit des Werks für Mengen, die größer als angezeigt sind.
Minimum: 1   Vielfache: 1
Isolated
2 Output
1 W
24 V
21.6 V
26.4 V
15 V
34 mA
- 15 V
- 34 mA
1 kV
SMD-10
15.24 mm
10.7 mm
7 mm
Ursprungsland: TW
Abmessungen: 15.24 mm x 10.7 mm x 7 mm
Eingangsspannung: 21.6 V to 26.4 V
Maximale Betriebstemperatur: + 105 C
Minimale Betriebstemperatur: - 40 C
Montageart: SMD/SMT
Verpackung: Tube
Produkt: Isolated
Verpackung ab Werk: 33
Unterkategorie: DC-DC Converters
Produkte gefunden:
Um ähnliche Produkte anzuzeigen, wählen Sie mindestens ein Kontrollkästchen aus
Ausgewählte Attribute: 0
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
PBT01F & PBT02F SMT DC-DC Converters
XP Power PBT01F and PBT02F SMT DC-DC Converters deliver compact, isolated power solutions for distributed architectures in industrial, instrumentation, and technology systems. With unregulated single and dual outputs ranging from 3.3VDC to 15VDC, these converters support nominal inputs from 3.3VDC to 24VDC and offer isolation ratings up to 3kVDC. The XP Power PBT01F series provides 1W output power and operates up to +105°C, while the PBT02F series offers 2W and extends to +95°C. Both series feature continuous short-circuit protection, high MTBF ratings, and are housed in SMD8 or SMD10 DIP packages for streamlined integration. Engineers can rely on their robust EMC compliance, natural convection cooling, and flexible tape-and-reel packaging for automated assembly. Whether isolating analog, digital, or relay circuits, PBT01F and PBT02F converters offer a practical, space-efficient solution with safety approvals to IEC/UL/EN 62368-1 standards.